Битва за ідеї: бриф vs стратегічна сесія

Bloom Büro
4 min readJan 22, 2021

--

Історія замовчує, яка кількість брифів канула в небуття через те, що нема на то часу / нема на то натхнення / нема на то ради.

Хоча у креативних колах ходить повір’я: якщо замовник заповнив бриф старанно, то точно налаштований на серйозні стосунки. Особливо якщо йдеться про бриф на створення бренд-стратегії.

Ми й самі не дуже любимо заповнювати брифи, коли така нагода трапляється. Нам подавай особисті зустрічі, стратегічні сесії і асоціації третього ряду.

Насправді ж у своїй роботі брифи ми намагаємося використовувати якомога рідше, віддаючи перевагу стратегічним сесіям. І на це є декілька поважних причин.

Photo by Brooke Cagle on Unsplash

Бриф — це документ

А люди не дуже люблять вовтузитися з папірчиками і формальностями, а сказати на папері, що в компанії щось пішло не так — складно психологічно. Будьте готові до того, що у брифі будуть поверхневі відповіді та перші-ліпші асоціації. Не через те, що замовники ліниві. Через те, що в документах не виливають душу. Крім того, є люди, яким складно сформувати свої думки у букви і їм легше передати суть у розмові.

Стратегічна сесія — це розмова

Розпочинаючи сесію, ми заводимо small-talk, розпитуємо, як настрій і справи у замовників. Травимо анекдотик і намагаємося створити атмосферу дружньої, відвертої розмови. Таким чином нам вдається краще зрозуміти цінності компанії, її історію, переваги та мрії команди. Це насправді дуже сильне джерело інсайтів для майбутнього креативу.

Photo by Brooke Cagle on Unsplash

Бриф — це 40 хвилин

Відкриваєш ти той документ, гортаєш до кінця. Розумієш, що то надовго. На хвилин 40. А справ і так непочатий край, а ще хтось подзвонив. А тут перекур, а там «ти не ти, коли голодний». Ну хіба можна очікувати глибоких рефлексій і щирих емоцій в таких умовах? Заповнюєш то все похапцем, аби закрити картку в Trello і робити НАСПРАВДІ ВАЖЛИВІ РЕЧІ.

Стратегічна сесія — це скільки завгодно годин

Для сесії виділяється спеціальний день, всі вимикають телефони та концентруються на розмові. Команди відділів маркетингу і продажів нарешті опиняються на одній території. Зустріч веде не керівник компанії, як зазвичай відбувається на робочих мітингах, а стороння людина (хтось із нас). Таким чином всі мають змогу вільніше висловлювати свої думки, обмінюватися точками зору.

Крім того, майже кожного разу ми спостерігаємо одну і ту ж історію: на першій годині стратсесії ми отримуємо поверхневі думки та ідеї, асоціації та рішення. Все це фіксуємо. А на третій-четвертій годині, після опрацювання основного пулу питань, повертаємося до початку. Відповіді можуть цілковито різнитися, адже в розмові ми намагаємося докопатися до суті потреб компанії. Саме ті обдумані відповіді наприкінці сесії зазвичай і стають креативним фундаментом для створення позиціювання, рекламного образу, кампейну тощо.

Бриф — це думка когось одного

Бриф зазвичай потрапляє на стіл однієї людини, яка має одностороннє бачення ситуації і не може в повній мірі розкрити суть компанії, її стратегічні цілі. До прикладу, маркетологам йдеться про охоплення, віральність, залучення аудиторії. А у відділу продажів основним КРІ буде збільшення обороту / середнього чеку / кількості покупців. Для досягнення найкращого результату нам, стратегам, важливо розуміти комплексні очікування і бачити повну картину реального становища.

Стратсесія — це досвід всієї команди

На стратегічних сесіях ми часто спостерігаємо, як між представниками різних відділів зав’язується діалог, працівники починають краще розуміти процеси власної роботи і роботи колег. Іноді через брак комунікації між відділом продажів та маркетологами виникає дисонанс в комунікації зовнішній і безпосередній комунікації продавців з клієнтами. Стратсесія допомагає синхронізувати «компаси» усієї команди і налаштувати колектив на спільну роботу в одному напрямку.

Photo by Priscilla Du Preez on Unsplash

Підсумуємо?

Не буває двох однакових стратегічних сесій, ніколи. Кожна команда взаємодіє у цьому процесі по-своєму. Переконані ми тільки в одному: кожного разу така розмова дозволяє нам не тільки брифувати замовників, але й допомагає налаштувати усіх учасників на спільну роботу, відкрити нові продукти чи сервіси. Знайти баги у бізнес-процесах і краще зрозуміти себе, свою цільову аудиторію і стратегію розвитку компанії.

Бриф, у свою чергу, залишається документом, який має зафіксувати поточну ситуацію компанії, її цілі та технічні побажання.

Тож радимо компаніям знаходити час на спілкування з креативними командами, це, принаймні, завжди весело ;)

--

--